KNIŽNÍ PŘEDSTAVENÍ
Knižní představení mají v Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící (dříve znám pod názvem Výchovná dramatika pro Neslyšící) na Divadelní fakultě JAMU v Brně více než 25 let svoji tradici. Jde o projekt, kdy si každý student vybere či vymyslí pohádku nebo příběh, ke kterému si výtvarně zpracuje jedinou kulisu – knihu.
Poté příběh pomocí pohybového divadla a využití českého znakového jazyka (ČZJ) převede do divadelního tvaru. Knižní představení pak sklízí úspěch na různých kulturních festivalech, v rámci programů na podporu inkluze ve školách i společnosti. Jsou oceňovány nejen jako edukační, ale také jako samostatné nevšední divadelně-interaktivní představení.
Po představení je možné uskutečnit workshop, který se váže k tématu knihy a zároveň splňuje aktuální cíle konkrétní skupiny.
Knižní představení byla původně primárně určena pro děti se sluchovým postižením, které mají motivovat ke čtení s porozuměním a zajímavou a poutavou formou jim pomáhají pochopit příběh. V současnosti roste poptávka učitelů i rodičů po knižních představeních také pro slyšící děti, které bývají těmito vystoupeními velmi zaujati. Častokrát mohou poprvé vidět jinou komunikační formu, seznamují se se znakovým jazykem a lidmi se sluchovým postižením.
Děti i dospělé zpravidla upoutá pohybové ztvárnění i zajímavý výtvarný artefakt – KNIHA. Tu si vyrábí studenti sami. Může mít klasickou i netradiční podobu a stává se jedinou kulisou i partnerem pro sdělení. Absolventi Ateliéru DVN ještě dlouho po ukončení studia se svými knihami vystupují.
Nad vznikem knižních představení vždy dohlíží pedagogové Ateliéru DVN, zejména prof. Zoja Mikotová a prof. Broulíková.
Divadelní spolek OUKEJ svou podstatou navazuje na Ateliér divadlo a výchova pro Neslyšící na DF JAMU, a všechna níže nabízená knižní představení jsou hrána neslyšícími či slyšícími absolventy tohoto ateliéru.
Aktuální knižní vystoupení:
Moje Objevování – Monika Goldefusová
- Příběh o Moničce, která objevila, že je nutné ochránit přírodu. Ale jak? To se dozvíte v tomto knižním představení.
- Toto knižní představení je vhodné pro všechny věkové kategorie.
- Délka vystoupení je v rozmezí 15-20 minut.
- Po vystoupení je možné připojit interaktivní workshop.
Perníková Chaloupka – Markéta Kunášková
- Známý příběh lidové pohádky ztvárněn pomocí pohybového divadla s využitím znakového jazyka je vhodný pro děti od 3let, ale také pro všechny věkové kategorie. Starší děti či dospělí, kteří příběh Perníkové chaloupky dobře znají, mohou více vnímat a poznávat jak lze příběh ztvárnit pouze pohybem a také krásu jednoduchých vět v ČZJ.
- Čas vystoupení cca 20 min.
- Po vystoupení lze zrealizovat workshop přizpůsobený dané skupině.
Kocour v botách – Veronika Slámová
- Bude chudák bohatý? Sní kocour obra? Chcete vidět jak to všechno dopadne? V této pohádce vyprávěné v českém znakovém jazyce pomocí pohybového divadla a barevné knížky se vše dozvíte! rozumět budete! Na to se spolehněte!
- Vhodná pro děti ze ZŠ.
- Čas vystoupení cca 15 min.
- Po vystoupení lze zrealizovat workshop přizpůsobený dané skupině.
O divokém prasátku – Aneta Hegyiová
- Pohádka o divokém prasátku je příběhem o přátelství, pochopení a porozumění. V lese spolu žijí zvířátka- medvěd, zajíc, jezevec s jezevčicí a prasátko. Prasátko všem ostatní zvířátka přehlížejí, až do chvíle, kdy se ztratí.
- Příběh je vhodný pro děti v mateřských školách a žáky v nižších třídách prvního stupně.
- Délka příběhu cca 20 min.
- Je možné navázat workshopem na témata související s příběhem, ale také s komunikací s osobami se sluchovým postižením.
- Workshop je upraven specifickým potřebám skupiny.
Princezna na hrášku – Michaela Sivčáková
- Princ by si velmi rád vzal za manželku opravdovou princeznu. Nikde ji však nemůže najít. V deštivou noc se před branou objeví dívka. Kdo to je? To se dozvíte!
- Příběh je vhodný pro děti v mateřských školách a žáky v nižších třídách prvního stupně.
- Délka vystoupení cca 15 min.
- Po vystoupení lze zrealizovat workshop přizpůsobený dané skupině propojený s tématem pohádky.
Jak koza napálila lva – Monika Goldefusová
- Tato indická bajka líčí příběh o koze, která se dostala do úzkých. Naštěstí to koze pálí, a tak přechytračí lva i šakala. Zajímá vás jak? To se dozvíte v tomto vystoupení.
- Toto knižní vystoupení je vhodné pro všechny věkové kategorie.
- Délka vystoupení cca 12-15 min.
- K představení je možné připojit interaktivní workshop.
O dvanácti měsíčkách – Radka Kulichová
- Pohádka o tom, jak zlá macecha a její dcera Holena trápily hodnou Marušku. Podaří se Marušce z lesa v zimě přinést jahody? Naštěstí dobro vždy vyhraje a zlo je potrestáno.
- Děti se se známým příběhem seznámí tentokrát beze slov s využitím pantomimy a českého znakového jazyka. Vyprávění je možno přizpůsobit komunikačním potřebám skupiny.
- Pro děti 4 – 10 (14) let – pro menší děti vhodné jako seznámení s obsahem pohádky, pro starší jako seznámení s českým znakovým jazykem.
- Délka vystoupení cca 20 min.
- Následný workshop lze udělat na zakázku dle zadání.
Na poli a ve městě – Nikola Věntusová
- Bajka o městské a polní myši.
- Městská myš se jednoho dne ocitne na poli a potká další myš – myš polní. Jak tohle setkání nakonec dopadne a jaká nebezpečí na ně číhají? To se dozvíte v knižním představení Na poli a ve městě.
- Příběh je vhodný pro děti v mateřských školách a žáky v nižších třídách prvního stupně základní školy.
- Délka vystoupení cca 15-20 minut
- Po vystoupení lze zrealizovat workshop přizpůsobený dané skupině propojený s tématem příběhu.